Splnění požadavků norem je hlavním znakem prokazování jakosti tělocvičného nářadí, ať již z důvodu funkčnosti, využitelnosti cvičebního nářadí pro hodiny tělesné výchovy (tedy nikoli pro hledisko minimálních nákladů - kritérium nejnižší ceny) nebo z důvodu prokazování jakosti před soudem, pokud dojde k závažnému úrazu a majitel nářadí (například škola) musí prokázat, jakým způsobem je zajištěna bezpečnost daného sportoviště a jeho vybavení.
Žíněnky a dopadové plochy (matrace)
Jakost žíněnek a dopadových ploch stanovuje norma ČSN EN 12 503-1
Hlavní požadavky normy definují především následující vlastnosti:
Průhyb (deflection) - schopnost žíněnky deformací při nárazu udržet uživatelovu stabilitu, vyjádřená jako maximální průhyb za stanovených zkušebních podmínek
Pružnost (resilience) - schopnost žíněnky vrátit energii po nárazu, vyjádřená jako pružnost v procentech za stanovených zkušebních podmínek
Jakost povrchu (surface) - horní strany žíněnky, na které se uživatel pohybuje
Jakost základny (base) - spodní strany žíněnky, která je určena být při použití v kontaktu s podlahou
z nářadí. Typická hustota těchto žíněnek je 80 až 120 kg/m3, tloušťka 6 až 8 cm.
a tloušťka 4 cm.
Výrobci materiálů vhodných pro veškeré druhy dopadových ploch používaných v hodinách tělesné výchovy musí plnit nejméně standardy ČSN EN včetně hygienických norem. V poslední době je však stále větší důraz kladen na spojení jakosti výrobku s ochranou zdraví a životního prostředí, které definuje nařízení Evropské unie REACH.
je vyráběna pojením drcených segmentů PUR pěny. Výsledný výrobek dosahuje větší hustoty než původní PUR pěna, je odolný a elastický. V hustotách 80, 100 a 120 (kg/m3) se používá zvláště pro žíněnky typu 3 ČSN EN 12 503-1. V hustotách 200, 220 a 240 (kg/m3) slouží jako jádro pro klasické tatami pro Judo nebo Aikido s povrchem „rýžová rohož ”(jméno dezénu potahu, který napodobuje přírodní materiál).Technické požadavky pro judistické žíněnky stanovuje norma ČSN EN 12 503-3
tento materiál se vyznačuje vysokou stabilitou při nízké hmotnosti. Pro žíněnky je standardem hustota 30 kg/m3 sítěného polyetylénu. Nesesítěný polyetylén má podstatně horší mechanické vlastnosti a používá se někdy pouze z důvodů nízké ceny pro účely domácího cvičení. Při větší zátěži se totiž, narozdíl od sítěného polyetylénu, jeho struktura bortí (praskají vzduchové bubliny jádra) a přestává plnit funkci pružné dopadové plochy. Jádro sítěného polyetylénu se skládá z několika vrstev, spojovaných jak tepelně tak chemicky, obvykle po vrstvách o tloušťce 1 cm.
PUR pěny jsou u nás známe pod jménem ochranné známky „molitan®”. Používají se výhradně jako jádra pro dopadové plochy a doskočiště v objemových hmotnostech od 16 do 30 kg/m3. Kromě hmotnosti je obvykle udáván také odpor proti stlačení v kPa. Například PUR pěna s označením 2020 má objemovou hmotnost 20 kg/m3 a odpor proti stlačení
2 kPa (který vzniká při stlačení vzorku pěny o 40% svého rozměru).
Potahy žíněnek jsou standardně vyráběny z jednostranně nebo oboustranně nánosovaných syntetických usní, koženek PVC na podkladu polyesterové tkaniny. Gramáž koženek se pohybuje od 550 do 900 g/m2. Povrch může být hladký nebo s dezénem.
V poslední době bývá PVC kritizováno, protože obsahuje migrující změkčovadla (ftaláty). Většina výrobců tak nabízí rovněž takzvané „bezftalátové materiály”.
Potahy žíněnek
Správné skladování žíněnek je v horizontální poloze, tak aby celá plocha žíněnky spočívala na podložce. Skladovací podmínky musí zajistit suché prostředí bez velkých teplotních výkyvů a přímého slunečního záření.
Při přemísťování žíněnek v tělocvičně je vhodná svislá poloha, pro větší množství žíněnek
se používá standardizovaný přepravní vozík na kterém lze umístit až 12 žíněnek.
Při transportu dopravní firmou jsou žíněnky obvykle umístěny na paletách. Přepravní obal musí ochránit žíněnku proti vnějšímu poškození, standardně se balí do PE fólie, minimálně
o tloušťce 0,150 mm s ochranou rohů, například pomocí kartónu. Gymnastické koberce jsou obvykle přepravovány stočené na navíjecí cívce.
Přeprava a skladování
Checklist - žíněnky - kritická místa
obalu za nový.
Jádro žíněnky se vyrábí z polyetylénu nebo z pojené pěny, která by měla být chráněno vrstvou textilie z obou stran. Textilie prodlužuje životnost jádra a omezuje vznik prachu z pojené pěny. PUR pěna nesplňuje technické požadavky normy ČSN EN 12 503-1 pro výrobu žíněnek (tlumení nárazu, průhyb, pružnost) a je možné ji použít pouze pro dopadové plochy nebo
v kombinaci s dalším materiálem (například s PE). V tomto případě se však nejedná o standardní výrobek podle normy ČSN EN 12 503-1 a takové jádro by mělo být testováno s certifikací nezávislou zkušební autoritou.
PUR pěna
je dnes nejvíce používaným materiálem pro jádra dopadových ploch (matrací) a doskočišť pro skok do výšky a skok o tyči. Používáním, opakovaným stlačováním, dochází k postupnému opotřebení jádra (klesá hodnota kPa nastavená při výrobě) a jádro ztrácí schopnost tlumit náraz. (Specifikace PUR a ostatních materiálů viz. strana 1 této brožury)
Při kontrole jádra si všímáme zvláště trhlin a celkového opotřebení (zašpinění). Při běžném školním provozu vydrží PUR jádro několik let. Výměnu bychom měli zvážit, pokud je dopadová plocha používána více než 5 let.
Poškozený zip
spirála nebo jezdec. Obvyklým poškozením spirály jsou vylomené zuby nebo přetržená niť, kterou je spirála připevněná k obalu. Častou závadou je také poškozený jezdec. Pokud je jezdec bez očka, můžeme k otevření zipu použít kleště nebo kancelářskou spojku.